Nezařazené

Za zpožděnou platbu zaplatíme všichni

Splácíte nějaký druh půjčky, úvěry či hypotéku? Máte strach, že nebudete schopni příští splátku zaplatit včas a nevíte, co se potom stane? Myslíte si, že když nemáte ve smlouvě sjednaný úrok za zpožděné platby, tak vám nic nehrozí? Tak to ani náhodou. Za pozdní zaplacení dluhu zaplatíte tzv. úrok z prodlení vždy. V zákoně je totiž stanovena procentuální částka, která se vám bude automaticky načítat, když nezaplatíte do stanoveného dne splatnosti.
mince u hodin

Od jakého dne se bude úrok přičítat?

S úrokem za zpožděnou platbu musíte počítat hned od prvního dne po dni splatnosti. Úrok se bude přičítat za každý den a banka i nebankovní společnost ho po vás může a zaručeně bude vymáhat. Úrok z prodlení se tedy počítá od prvního dne prodlení, do toho posledního, kdy (i když pozdě) zaplatíte. Vždy máte ale samozřejmě na výběr .

Zvyšující se zákonná úroková sazba

Od července roku 2013 až do konce roku 2017 byla státem daná úroková sazba z prodlení ve výši 8,05 procenta. To znamená, že po celé čtyři roky se ani nesnížila, ale také ani nezvýšila. V závislosti na vysokou inflaci, která nastala během minulého roku, se sazba z prodlení od počátku roku 2018 zvedla.

Česká národní banka zvedla v loňském roce dvakrát repo sazby. Poprvé na 0,25 procenta a poté na 0,5 procenta. Právě druhý údaj je důležitý pro navýšení úroku z prodlení. Tím se totiž od 1. ledna 2018 zvedl na 8,5 procenta. Pokud tedy neuhradíte včas svůj dluh mezi začátkem ledna do konce června 2018, banka po vás bude požadovat úrok z prodlení ve výši 8,5 procenta ročně.
přesýpací hodiny

Druhá vlna navýšení

Česká národní banka bohužel znovu zvyšovala repo sazby, tentokrát ke dni 2. února 2018. Tentokrát je repo sazba zvýšena na 0,75 procenta. Může se stát, že do konce června navýší repo sazbu ještě jednou. V případě, že ji již nezvýší, tak úrok z prodlení bude od 1. července 2018 činit pro dlužníky 8,75 procenta ročně.

Při takových úrocích si jistě rychle rozmyslíte, zda zaplatit pozdě či nikoli. Pokud to bude jen trochu možné, napište si termín splatnosti do kalendáře, klasického či elektronického diáře. Hlavně na svou splátku nezapomeňte, jinak zaplatíte poměrně vysokou částku navíc jako penále.