Domov

Vyzrajte doma na alergii

Třetina lidí je dnes nositel genů, které dovolují vznik alergie. Každý čtvrtý člověk pak je alergikem.  Nově vzniklí alergici ale nejsou jen v okruhu lidí s alergickou predispozicí, ale vznikají i u lidí, kteří nikdy v rodině alergika neměli. Příčinnou jsou nepochybně změny ve způsobu života lidí, které se týkají nejen prostředí, v němž trávíme většinu času, ale také ve složení stravy, nedostatku fyzické námahy, nadměrném stresu a další. Protože doma trávíme nejméně polovinu svého času, měli bychom dbát na opatření, která nás můžou alergii vyvarovat nebo alespoň zmírnit její projevy. Přečtěte si několik rad, jak na to.
rozkvetlé tulipány
10 rad pro alergiky
1/ snažte se udržovat v místech, kde spíte, chladnější klima. Roztoči nemají rádi zimu, a proto se nemnoží v chladnějším prostředí. Alergik určitě potvrdí, že v chladnějším ovzduší se jim bude lépe dýchat.
2/ v domácnosti se vyvarujte niklových výrobků. Jejich dotyk s kůží může vyvolat alergické reakce
3/ v kuchyni pak vyměňte výrobky z gumy a latexu za plastové. Kuchařská stěrka z gumy může způsobit docela slušnou alergickou vyrážku
4/ pozor na sušené plody a bylinky. Sušené čajové směsi nebo byliny jsou většinou usušeny i s pylem, který je na rostlinách obvyklý a může způsobit alergické projevy.
5/ zvyšuje se množství alergií na zvířecí srst. Proto dbejte na to, když pohladíte svého mazlíčka, důkladně si umyjte ruce. Neroznášíte tak roztoče a jiné obyvatele srsti po svém bydlení.
6/ rodina, kde žije alergik, by se měla vyvarovat kouření ve svém příbytku. I při velké hygieně prostoru nezabráníme, aby se kouř nasákl do záclon, závěsů a následně nedráždil dýchací ústrojí alergického člena rodiny.
7/často a pravidelně otírejte prach z okenních rámů a žaluzií. Velmi účinné je pořídit si pračku vzduchu, která zabezpečí, aby se v domě držel čistý vzduch.
8/ vyvarujte se péřových náplní do pokrývek a polštářů. Peří je velmi častým alergenem.
unavená žena
9/ snažte se zbavit se roztočů. Každé lůžko jich obsahuje miliony. Účinné je vysávání s UV lampou. Pořiďte si bavlněné povlečení, které pereme ve více než 60 o C, syntetické povlečení dejte před praním na 24 hodin do mrazáku. Roztoči zahynou. To samé lze udělat i s plyšáky vašich dětí. Je samozřejmostí pořídit si výkonný vysavač a denně jej používat.
10/ větrejte pouze ráno nebo večer, kdy ještě pyly nelétají vzduchem nebo jsou již opět usazené na zemi.