Produkty

Co vše musí splňovat zábradlí na balkón

Je standardem, že každý balkón má dnes zábradlí. To je tam umístěno především z bezpečnostních, ale i z psychologických důvodů. Je však jasné, že i ono musí splňovat určitý standard, aby mohlo plnit svůj účel. Jaký to je?

V první řadě musí být dostatečně pevné. Koneckonců nám má zabránit v pádu. Nebylo by tedy rozhodně ideální, kdyby spadlo hned poté, co se o něj opřeme. Musí vydržet naši plnou váhu, a to i osob s vyšší hmotností.

balkon1

Dále je zde fakt, že musí být dostatečně husté tak, aby jím nemohlo propadnout ani dítě. V závislosti na typu modelu se jedná o rozteče mezi jednotlivými příčkami a samozřejmě také vzdálenost spodního okraje od podlahy balkónu.

V neposlední řadě by pak zábradlí na balkón Kmkdesign.cz nemělo mít vyčnívající ostré hrany. Patří sem například hřebíky trčící z rámu a podobně. Ty by totiž mohly způsobit závažné poranění, pokud se o ně náhodou opřete.

Co se průhlednosti či viditelnosti týče, tak zde samotná norma není, ale nedoporučuje se mít plně neprůhledné zábradlí. A ani na něj prakticky nikde nenarazíte. Pokud je z neprůhledného materiálu, pak jsou na něm příčle, pokud je ze skla, pak je obvykle použita skleněná deska. A právem, pevné skleněné tyče by se vyráběly poměrně těžko.

balkon2

Přesto by však mělo zároveň poskytovat určitý pocit soukromí. Nemělo by tedy ukazovat naprosto vše. I proto bývají skleněné desky, pokud jsou použity, u soukromých bytů a domů z matného skla, přes které nejde nic rozeznat. Vidět jej můžeme často u paneláků.

Naproti tomu v obchodních centrech a na jiných místech, kde je nerušený výhled žádoucí, je použito sklo čiré. Avšak i toto zábradlí musí splňovat veškeré podmínky, uvedené níže. Navíc musí snést zátěž i od více lidí. Je totiž nemožné zakázat, aby se o něj opíralo více lidí najednou.

Jak je vidět, není to tak jednouché, jak se zdá. Pokud si tedy stavíte dům, mějte to na paměti, ať vám při kolaudaci nedělá problémy.