Nezařazené

K létajícímu automobilu musíte mít řidičský i pilotní průkaz

Už jako malé děti jsme toužily umět létat. Ten, kdo má rád techniku, určitě si nejednou představoval, že vlastní automobil, který létá. Toto přání by se mu teď mohlo splnit, neboť létající automobily jsou již na světě.

KOMBINACE AUTOMOBILU A LETADLA
Létající vůz je takový malý dopravní prostředek, něco jako automobil, který přepravuje osoby nad zemským povrchem. No řekněte, kdo by takový malý zázrak nechtěl vlastnit? První pokusy o sestrojení létajícího automobilu proběhly již před druhou světovou válkou, a první automobil vzlétl již v roce 1937. V současnosti existuje mnoho funkčních prototypů od různých vynálezců a firem, které se neustále vyvíjejí.

DRAHÝ, ALE REÁLNÝ
Dříve jsme se mohli s létajícími vozy setkat jedině v literatuře nebo filmech, nyní se však stanou součástí reality. Existuje ale jenom jeden, který má již konkrétní datum svého prodeje. Jde o létající automobil PAL-V, který se začne prodávat již příští rok. Jeho cena však bude vysoká: 499 000 eur, což je v přepočtu asi 13,5 milionu korun. Cena je sice vysoká, ale je v ní již započítaná pilotní licence.

 CO DĚLAT V PŘÍPADĚ NEHODY
Dvoumístný létající automobil bude moci jezdit po silnici i létat nad zemí. Vybaven bude částečným autopilotem i padákem, který se automaticky spustí v případě, že pilot nebude schopen z nějakého důvodu řídit. Vyskakovat však nebude muset nikdo. Padák se v případě nehody rozevře a snese automobil na zem i s pilotem.

JEZDÍ A LÉTÁ NA BENZÍN
Létající auto je poháněno dvěma motory, které spalují obyčejný benzín. Po zemi jezdí rychlostí 170 km/hod, ve vzduch je o něco rychlejší, dosáhne rychlosti až 180 km/hod. Ulétnete až 400 kilometrů na jeden zátah.

Z AUTA LETADLEM ZA 10 MINUT
Auto se přestaví na letadlo v rozmezí asi 10 minut. V tu chvíli se z něj ale nestává letadlo, nýbrž jakýsi vozítko, které je poháněno benzínem a vzduchem. Parkovat ho můžete na vlastním pozemku, a pokud ho budete mít dostatečně rozlehlý, můžete si z něho vybudovat i vlastní miniletiště s přistávací plochou. Přistávací pásy by ale mohly být vystavěny i podél silnice nebo vedle čerpacích stanic.