Www

Spojení se světem

Když už jsme v té armádě, bylo by asi zajímavé sledovat reakci známé postavy z knihy a filmu „Černí baroni“. Jak by asi major Terazky reagoval?  

„Čo to je hen ten taký interfernet? K čemu je vojakovi taká věc? Vzit nože a zabit interfernet!“  

Nu, v té době internet ještě nebyl, takže… 

Kabely internetu

Když se pak posuneme o zhruba dvacet let do budoucnosti, konkrétně do roku tisíc devět set šedesát devět, už zde základy internetu budou. Ovšem název bude ještě jiný. Totiž ARPANET, což je zkratka z anglického Advanced Research Projects Agency NETwork. A hádejte, kdo v tom základu jel? Ano, opět je to armáda, a to konkrétně ministerstvo obrany USA. Jasně, ne k válečným účelům, kdepak, jak by oni mohli. Ale to již ponechme stranou.  

Tato síť byla stejně později vypnuta, ale dala základ internetu jako takovému. Tomu, bez kterého si dnes neumíme život ani představit. Bez něj bychom se posunuli zpátky v čase o hodně let. Například do front na některé výrobky, které si tak nějak automaticky objednáváme. Nebo do fronty na úřadu, či v bance. Tohle vše lze vyřídit z domova, ve svém křesle a s kávičkou u ruky. Není třeba nikam chodit, nikde čekat. My si na několikeré kliknutí myší necháme poslat to či ono, nebo něco vyřídíme. Pokud ještě internet doma nemáte, třeba jen protože nevíte jak na to, rychle si pořiďte přípojku.  

Internet v Praze je bleskurychlou záležitostí a většinou vám přípojku udělají do druhého dne se vším všudy. Tedy i s předvedením všech funkcí, když o to budete stát.  

Znak wi-fi

Pokud budete využívat více přístrojů, například mobil a tablet, pak si nechte zřídit domácí wi-fi síť. Nebojte se toho, Technik vám jen přívod zapne do takové malé krabičky a je to hotovo. Máte signál v celém bytě a nemusíte tahat kabely do každého pokoje. Ostatně by vám k mobilu moc platný nebyl. Takže si honem proveďte objednávku a máte o spojení s celým světem postaráno.